Common Wealth Games 2022: Day 3 Schedule

By: Ivy Sarkar 01/08/2022

Badminton

Mixed Team Event Quarter-Final

(3:30 pm)

Mixed Team Event Quarter-Final

(10 pm)

Boxing (men) 

Shiva Thapa

63.5 kg (4:30 pm)

Triathlon (men)

PTVI Final (3:30 pm)

Preliminary Round of 16  (4:30 pm)

Preliminary Round of 16  (11 pm)

Mixed Relay Team Final (3:30 pm)

Triathlon (women)

PTVI Final (3:30 pm)

Preliminary Round of 16  (4:30 pm)

Preliminary Round of 16  (11 pm)

Mixed Relay Team Final (3:30 pm)

Hockey

India vs Ghana

Men’s Group Match   (6:30 pm)

Cricket

India vs Pakistan 

Women’s Group A Match  (3:30 pm)

Weightlifting (12:30 am)

Men

Achinta Sheuli (73 kg) (11:00 pm)

Jeremy Lalrinnunga (67 kg) (2:00 pm)

Women

Popy Hazarika (59 kg) (6:30 pm)

Lawn Bowls (men)

(1:00 pm - 6:15 pm)

(7:30 pm - 12:45 am)

Triples Sectional Play - Round 5 Pairs Sectional Play - Round 5

Triples - Quarter-Finals Pairs B6-B8 Sectional Play - Round 5 Pairs - Quarter-Finals

Lawn Bowls (women)

(1:00 pm - 6:15 pm)

(7:30 pm - 12:45 am)

Singles Sectional Play - Round 5 Fours Sectional Play - Round 5

Fours - Quarter-Finals Pairs B6-B8 Sectional Play - Round 5 Singles - Quarter-Finals

Gymnastics 

Men

Individual All-Around Final (1:30 pm)

Women

Individual All-Around Final  (7:00 pm)

Table Tennis

Men’s Team Event 

Women’s Team Event

 Quarter-Finals (2:00 pm)

Semi-Finals (8:30 pm)

Cycling (men)

(2:30 pm - 6:00 pm)

Sprint 1/8 Finals

(7:30 pm - 11:30 pm)

Sprint Qualification

Tandem B - Sprint Semi-Finals

Tandem B Sprint Finals

Tandem B - Sprint Qualification

Sprint Quarter-Finals 15km Scratch Race Qualification

Sprint Semi-Finals Sprint Finals 15km Scratch Race Final

Cycling (women)

(2:30 pm - 6:00 pm)

(7:30 pm - 11:30 pm)

25km Points Race Qualification

Tandem B - 1000m Time Trial Final

25km Points Race Final 500m Time Trial Final

swimmimg (men)

(3:00 pm - 5:00 pm)

50m Backstroke Heats

(11:30 pm - 2:30 am)

200m Butterfly Heats

100m Freestyle Heats

200m Butterfly Final

100m Breaststroke SB8 Heat

100m Breaststroke SB8 Final

50m Backstroke Semi-Finals

100m Freestyle Semi-Finals

100m Breaststroke Final (11:30 pm)

swimmimg (women)

(3:00 pm - 5:00 pm)

50m Backstroke Heats

(11:30 pm - 2:30 am)

200m Butterfly Heats

4x200m Freestyle Relay Heats

50m Freestyle Final

100m Breaststroke SB8 Heat

200m Breaststroke Final

100m Backstroke S8 Final

50m Butterfly Semi-Finals

100m Backstroke Final 4x200m Freestyle Relay Final

Squash (men)

(4:30 pm - 7:30 pm)

Singles Plate Classification Round of 32 

Singles Preliminary  Round of 16

Singles Preliminary  Round of 16

(10:30 pm - 1:30 am)

Singles Plate Classification Round of 16 

Squash (women)

(4:30 pm - 7:30 pm)

Singles Plate Classification Round of 32

Singles Preliminary  Round of 16

Singles Preliminary  Round of 16

(10:30 pm - 1:30 am)

Singles Plate Classification Round of 16 

Visit our website