Advertisment

Asian Games 2023 LIVE Updates: Day 10 schedule, Games you must follow

Asian Games 2023 were to be held last year. But due to COVID-19, they have organized the tournament this year from 23 September.

author-image
Payal Debnath
New Update
Asian Games 2023 LIVE Updates: Day 10 schedule, Games you must follow | Sportz Point

Asian Games 2023 has started from September 19. These games were to be held last year. But due to COVID-19, they will be organized this year in Hangzhou city of China from 23 September. However, there are many sports in the Asiad on which everyone's eyes will be. E-sports and breakdancing are participating in these games for the first time. At the same time, chess and cricket are making a comeback.

Asian Games 2023 LIVE Updates: Day 10 schedule, Games you must follow | Sportz Point

Image- Khel Now

Also Read: Asian Games 2023: Indian athletes with the best chance to win gold

Meanwhile, a total of 40 sports and 61 disciplines will take center stage across 54 competition venues in Hangzhou. There are also five co-host cities. Most events of Asian Games 2023 has started after the opening ceremony on September 23. However, some competitions, like cricket, football, volleyball, and beach volleyball, began on September 19. The closing ceremony will conclude on October 8.

So, let's take a look at the Day 10 schedule of the Asian Games 2023.

Asian Games 2023: Day 10 Schedule

Archery

Start Time Location Event Teams
8:40 Fuyang Yinhu Sports Centre Final Field Compound Women's Individual Quarterfinal VENNAM Jyothi Surekha (IND) VS ZHEXENBINOVA Adel (KAZ)
9:00 Fuyang Yinhu Sports Centre Final Field Compound Women's Individual Quarterfinal COJUANGCO Amaya Amparo (PHI) VS SWAMI Aditi Gopichand (IND)
10:20 Fuyang Yinhu Sports Centre Final Field Compound Men's Individual Quarterfinal #187TYUTYUN AndreyINDVERMA Abhishek
10:40 Fuyang Yinhu Sports Centre Final Field Compound Men's Individual Quarterfinal DEOTALE Ojas Pravin (IND) VS KARABAYEV Akbarali (KAZ)
14:40 Fuyang Yinhu Sports Centre Final Field Recurve Men's Individual Quarterfinal QI Xiangshuo (CHN) VS DAS Atanu (IND)
15:00 Fuyang Yinhu Sports Centre Final Field Recurve Men's Individual Quarterfinal ABDULLIN Ilfat (KAZ) VS BOMMADEVARA Dhiraj (IND)

Athletics

Start Time Location Event
Athletics Session 9  9:00 - 11:30
9:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Men's Decathlon 110m Hurdles
9:10 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Women's 800m Round 1 - Heat 1
9:18 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Women's 800m Round 1 - Heat 2
9:26 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Women's 800m Round 1 - Heat 3
9:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Men's Decathlon Discus Throw
9:40 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Men's 4 x 400m Relay Round 1 - Heat 1
9:51 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Men's 4 x 400m Relay Round 1 - Heat 2
10:40 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Men's Decathlon Pole Vault
Athletics Session 10  19:00 - 22:30
19:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Women's High Jump Final
19:05 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Men's Decathlon Javelin Throw
19:10 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Men's Triple Jump Final
19:20 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Women's 400m Hurdles Final
19:35 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Men's 400m Hurdles Final
19:50 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Women's 5000m Final
20:10 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Women's Javelin Throw Final
20:25 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Men's 800m Final Gold
20:40 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Men's Decathlon 1500m - Gold
21:05 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Women's 4 x 100m Relay Final -Gold
21:25 Hangzhou Olympic Sports Centre Stadium Men's 4 x 100m Relay Final - Gold

Badminton

Start Time Location Event Teams
BDM10  10:00 - 21:00
10:40 Binjiang Gymnasium BDM Court 4 Men's Singles Round of 32 HASEENA SUNIL KUMAR Prannoy (IND) VS MUNKHBAT Batdavaa (MGL)
11:20 Binjiang Gymnasium BDM Court 2 Women's Singles Round of 32 #7INDPUSARLA Venkata SindhuTPEHSU Wen-Chi
13:20 Binjiang Gymnasium BDM Court 2 Women's Singles Round of 32 #10INDCHALIHA AshmitaINATUNJUNG Gregoria Mariska
15:20 Binjiang Gymnasium BDM Court 3 Women's Doubles Round of 32 #6INDJOLLY T/PULLELA GGMDVABDUL RAZZAQ AN/ABDUL RAZZAQ FN
16:40 Binjiang Gymnasium BDM Court 4 Women's Doubles Round of 32 #10INDCRASTO T/MACHIMANDA APMDVFATHUHULLA ISMAIL/RASHEED AA
16:40 Binjiang Gymnasium BDM Court 2 Men's Singles Round of 32 #15INDKIDAMBI Srikanth NammalwarKORLEE Yungyu

Boxing

Start Time Location Event Teams
Session17  14:00 - 17:00
14:00 Hangzhou Gymnasium Women's 50-54Kg Semifinal - Bronze Preeti (IND) VS CHANG Yuan (CHN)
14:30 Hangzhou Gymnasium Women's 66-75Kg Semifinal - Bronze MANEEKON Baison (THA) VS BORGOHAIN Lovlina (IND)
Session18  19:00 - 22:00
19:45 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg Quarterfinal Sachin (IND) VS LYU Ping (CHN)
21:00 Hangzhou Gymnasium Men's +92Kg Semifinal - Bronze KUNKABAYEV Kamshybek (KAZ) VS Narender (IND)

Bridge

Start Time Location Event
Session 23  9:00 - 11:20
9:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Team Semifinal Session 1
9:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Team Semifinal Session 1
9:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Mixed Team Semifinal Session 1
Session 24  13:50 - 16:10
13:50 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Team Semifinal Session 2
13:50 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Team Semifinal Session 2
13:50 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Mixed Team Semifinal Session 2
Session 25  16:40 - 19:00
16:40 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Team Semifinal Session 3
16:40 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Team Semifinal Session 3
16:40 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Mixed Team Semifinal Session 3

Canoe Sprint

Start Time Location Event
Session 6  10:00 - 12:30
10:00 Fuyang Water Sports Centre Women's Canoe Single 200m Final - Gold
10:15 Fuyang Water Sports Centre Women's Kayak Single 500m Final - Gold
10:50 Fuyang Water Sports Centre Men's Canoe Double 1000m Final - Gold
11:05 Fuyang Water Sports Centre Men's Kayak Four 500m Final - Gold
11:45 Fuyang Water Sports Centre Women's Kayak Four 500m Final - Gold
12:00 Fuyang Water Sports Centre Women's Canoe Double 200m Final - Gold

Chess

Start Time Location Event
Session 14  15:00 - 19:00
15:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Team Round 5
15:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Team Round 5

 Cricket

Start Time Location Event Teams
9:00 Zhejiang University of Technology Pingfeng Cricket Field Men's Quarterfinal 1 India VS Nepal

Cycling Road

Start Time Location Event
9:00 Chun'an Jieshou Sports Centre Cycling Road Course Women's Individual Time Trial - Gold
14:00 Chun'an Jieshou Sports Centre Cycling Road Course Men's Individual Time Trial - Gold

Diving

Start Time Location Event
10:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 10m Platform Preliminary
13:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 3m Springboard Preliminary
17:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 10m Platform Final - Gold
19:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 3m Springboard Final - Gold

Equestrian

Start

Time
Location Event
9:00 Tonglu Equestrian Centre Jumping 1st Horse Inspection
14:00 Tonglu Equestrian Centre Jumping Training

Also Read: Asian Games 2023 Medal Tally LIVE Updates: India's medal winners | India win their first gold of Asian Games 2023

Go

Start Time Location Event
Session 19  9:30 - 13:00
9:30 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Team Bronze Medal Match - Bronze
9:30 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Team Gold Medal Match - Gold
Session 20  15:00 - 18:30
15:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Team Gold Medal Match - Gold

Hockey

Start Time Location Event Teams
Session 19  10:15 - 14:30
10:15 Gongshu Canal Sports Park Stadium Preliminary Women's Pool A India VS Hong Kong, China

Kabaddi

Start Time Location Event Teams
Session 3  8:30 - 11:05
8:30 Xiaoshan Guali Sports Centre Court 1 Men's Team Group A - Game 3 India VS Bangladesh
Session 4  14:00 - 17:25
16:00 Xiaoshan Guali Sports Centre Court 2 Women's Team Group A - Game 3 Republic of Korea VS India

Sepaktakraw

Start Time Location Event Teams
9:00 Jinhua Sports Centre Gymnasium Court 2 Men's Quadrant Preliminary Group B India VS Republic of Korea
14:00 Jinhua Sports Centre Gymnasium Court 1 Men's Quadrant Semifinal 1 - Bronze
14:00 Jinhua Sports Centre Gymnasium Court 2 Men's Quadrant Semifinal 2 - Bronze
15:00 Jinhua Sports Centre Gymnasium Court 1 Women's Quadrant Semifinal 1 - Bronze
15:00 Jinhua Sports Centre Gymnasium Court 2 Women's Quadrant Semifinal 2 - Bronze

Soft Tennis

Start Time Location Event Teams
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Centre Court Women's Team Preliminary Round Group A Match 4 Japan VS India
17:15 Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Centre Court Women's Team Preliminary Round Group A Match 8 India VS China
13:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Court 1 Men's Team Preliminary Round Group A Match 9 Cambodia VS India
10:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Court 2 Men's Team Preliminary Round Group A Match 2 Thailand VS India
17:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Court 2 Men's Team Preliminary Round Group A Match 5 India VS Chinese Taipei
15:15 Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Court 4 Men's Team Preliminary Round Group A Match 7 Republic of Korea VS India
10:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Court 5 Women's Team Preliminary Round Group A Match 2 India VS Mongolia
13:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Court 5 Women's Team Preliminary Round Group A Match 6 Viet Nam VS India

Sport Climbing

Start Time Location Event
Session 1  10:00 - 12:50
11:30 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed Qualification
12:10 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed Qualification
Session 2  20:00 - 21:00
20:00 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed 1/8 Final Heat 1
20:01 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed 1/8 Final Heat 2
20:03 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed 1/8 Final Heat 3
20:04 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed 1/8 Final Heat 4
20:06 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed 1/8 Final Heat 5
20:07 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed 1/8 Final Heat 6
20:09 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed 1/8 Final Heat 7
20:10 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed 1/8 Final Heat 8
20:13 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed 1/8 Final Heat 1
20:14 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed 1/8 Final Heat 2
20:16 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed 1/8 Final Heat 3
20:17 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed 1/8 Final Heat 4
20:19 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed 1/8 Final Heat 5
20:20 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed 1/8 Final Heat 6
20:22 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed 1/8 Final Heat 7
20:23 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed 1/8 Final Heat 8
20:27 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed Quarterfinal Heat 1
20:28 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed Quarterfinal Heat 2
20:30 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed Quarterfinal Heat 3
20:31 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed Quarterfinal Heat 4
20:34 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed Quarterfinal Heat 1
20:35 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed Quarterfinal Heat 2
20:37 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed Quarterfinal Heat 3
20:38 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed Quarterfinal Heat 4
20:45 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed Semifinal Heat 1
20:46 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed Semifinal Heat 2
20:49 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed Semifinal Heat 1
20:50 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed Semifinal Heat 2
20:53 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed Bronze Medal Match
20:54 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Women's Speed Gold Medal Match
20:57 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed Bronze Medal Match
20:58 Shaoxing Keqiao Yangshan Sport Climbing Centre Men's Speed Gold Medal Match

Also Read: Asian Games 2023 Day 9 LIVE Updates: Women's team gets bronze in table tennis; India has a total of 56 medals

Squash

Start Time Location Event Teams
11:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 7 Mixed Doubles Pool A India2 VS Japan1
12:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 7 Mixed Doubles Pool D India1 VS Hong Kong, China1
17:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 1 Women's Singles Quarterfinal 1 WATANABE Satomi (JPN) VS KHANNA Tanvi (IND)
17:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 6 Mixed Doubles Quarterfinal 1
17:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 7 Mixed Doubles Quarterfinal 2
18:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 1 Men's Singles Quarterfinal 4 TSUKUE Ryunosuke (JPN) VS GHOSAL Saurav (IND)
18:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 6 Mixed Doubles Quarterfinal 3

Trampoline Gymnastics

Start Time Location Event
14:00 Huanglong Sports Centre Gymnasium Men's Qualification Round 1
15:20 Huanglong Sports Centre Gymnasium Men's Final - Gold

Weightlifting

Start Time Location Event
15:00 Xiaoshan Sports Centre Gymnasium Men's 73Kg Group B
15:00 Xiaoshan Sports Centre Gymnasium Men's 81Kg Group B
19:00 Xiaoshan Sports Centre Gymnasium Men's 73Kg Group A - Gold

Xiangqi

Start Time Location Event
Session 7  14:00 - 19:00
14:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Individual Round 1
14:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Individual Round 1
Asian Games