Advertisment

Asian Games 2023 LIVE Updates: Day 3 schedule, Games you must follow

Asian Games 2023 were to be held last year. But due to COVID-19, they have been organized the tournament this year from 23 September.

author-image
Payal Debnath
New Update
Asian Games 2023 LIVE Updates: Day 4 schedule, Games you must follow | Sportz Point

Asian Games 2023 has started from September 19. These games were to be held last year. But due to COVID-19, they will be organized this year in Hangzhou city of China from 23 September. However, there are many sports in the Asiad on which everyone's eyes will be. E-sports and breakdancing are participating in these games for the first time. At the same time, chess and cricket are making a comeback.

Also Read: Asian Games 2023: Indian athletes with the best chance to win gold

Asian Games 2023 LIVE Updates: Day 3 schedule, Games you must follow | Sportz Point

Image- InsideTheGames

Meanwhile, a total of 40 sports and 61 disciplines will take center stage across 54 competition venues in Hangzhou. There are also five co-host cities. Most events of Asian Games 2023 has started after the opening ceremony on September 23. However, some competitions, like cricket, football, volleyball, and beach volleyball, began on September 19. The closing ceremony will conclude on October 8.

So, let's take a look at the Day 3 schedule of the Asian Games 2023.

Asian Games 2023: Day 3 Schedule

3x3 Basketball

Start Time Location Event Teams
Session 3  17:00 - 19:30
17:00 Deqing Geographic Information Park Basketball Court Men's Round Robin Pool A Philippines VS Chinese Taipei
17:25 Deqing Geographic Information Park Basketball Court Men's Round Robin Pool B Maldives VS Islamic Rep. of Iran
17:50 Deqing Geographic Information Park Basketball Court Men's Round Robin Pool D Cambodia VS Kazakhstan
18:15 Deqing Geographic Information Park Basketball Court Men's Round Robin Pool A Mongolia VS Jordan
18:40 Deqing Geographic Information Park Basketball Court Men's Round Robin Pool B Japan VS Turkmenistan
19:05 Deqing Geographic Information Park Basketball Court Men's Round Robin Pool D Qatar VS Thailand

Artistic Gymnastics

Start Time Location Event
15:00 Huanglong Sports Centre Gymnasium Men's All-Around Final (Gold medal match)

Baseball

Start Time Location Event
18:30 Shaoxing Baseball & Softball Sports Centre Men's First Stage Game 1

Basketball

Start Time Location Event Teams
11:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Gymnasium Men's Preliminary Round Group A Islamic Rep. of Iran VS Utd Arab Emirates
11:00 Zhejiang University Zijingang Gymnasium Men's Preliminary Round Group A Kazakhstan VS Saudi Arabia
13:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Gymnasium Men's Preliminary Round Group C Philippines VS Bahrain
13:30 Zhejiang University Zijingang Gymnasium Men's Preliminary Round Group C Jordan VS Thailand
17:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Gymnasium Men's Preliminary Round Group D Japan VS Qatar
17:30 Zhejiang University Zijingang Gymnasium Men's Preliminary Round Group D Republic of Korea VS Indonesia
20:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Gymnasium Men's Preliminary Round Group B China VS Mongolia
20:00 Zhejiang University Zijingang Gymnasium Men's Preliminary Round Group B Hong Kong, China VS Chinese Taipei

Beach Volleyball

Start Time Location Event Teams
Session 18  14:00 - 18:00
14:00 Ningbo Banbianshan Beach Volleyball Centre Centre Court Women's Semifinal TBD
15:00 Ningbo Banbianshan Beach Volleyball Centre Centre Court Women's Semifinal TBD
16:00 Ningbo Banbianshan Beach Volleyball Centre Centre Court Men's Semifinal TBD
17:00 Ningbo Banbianshan Beach Volleyball Centre Centre Court Men's Semifinal TBD

Boxing

Start Time Location Event Teams
Session5  14:00 - 17:00
14:00 Hangzhou Gymnasium Women's 66-75Kg - Preliminaries - R16 ZOKIROVA Aziza (UZB) VS MANEEKON Baison (THA)
14:15 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 PAALAM Carlo (PHI) VS ABU JAJEH Mohammad (JOR)
14:30 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 LAMA Buddha Gyamjo (NEP) VS NGUYEN Van Duong (VIE)
14:45 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 LEE Cheng Wei (TPE) VS KHALOKOV Abdumalik (UZB)
15:00 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 UDIN Asri (INA) VS Sachin (IND)
15:15 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 JAFARI Mohammad Edriss (AFG) VS ABUQUTHAILAH Turki (KUW)
15:30 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 LYU Ping (CHN) VS SHAHBAKHSH Daniyal (IRI)
15:45 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 QASIM Muhammad (PAK) VS ALZAHMI Nawwaf (UAE)
16:00 Hangzhou Gymnasium Men's +92Kg - Preliminaries - R16 LATYPOV Danis (BRN) VS MLAIYES Mohammad (SYR)
16:15 Hangzhou Gymnasium Men's +92Kg - Preliminaries - R16 JU Taeung (KOR) VS RAMEZANPOURDELAVAR Iman (IRI)
Session6  19:00 - 22:00
19:00 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 ALQARNAS Mohammed Ghaleb Mohammed (YEM) VS GANTUMUR Lundaa (MGL)
19:15 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 HARADA Shudai (JPN) VS MAJRASHI Ziyad Ali S (KSA)
19:30 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 HOSSAIN Md Salim (BAN) VS PODI ARACHCHIGE Rukmal Prasanna (SRI)
19:45 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 KHAMMY Souliya (LAO) VS VOKHIDOV Asror (TJK)
20:00 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 YOEZER Tashi (BHU) VS ABUSAL Wasim (PLE)
20:15 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 JUNTRONG Rujakran (THA) VS TSO Sing Yu (HKG)
20:30 Hangzhou Gymnasium Men's 51-57Kg - Preliminaries - R32 LEE Yechan (KOR) VS SABYRKHAN Makhmud (KAZ)
20:45 Hangzhou Gymnasium Men's +92Kg - Preliminaries - R16 Narender (IND) VS ELCHORO UULU Oomatbek (KGZ)
21:00 Hangzhou Gymnasium Men's +92Kg - Preliminaries - R16 DUWADI Ashish (NEP) VS KHALI Byeknur (MGL)
21:15 Hangzhou Gymnasium Men's +92Kg - Preliminaries - R16 ALHEFEITI Mohamed (UAE) VS ABRORIDINOV Muhammad (TJK)

Chess

Start Time Location Event
Session 5  15:00 - 16:30
15:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Individual Round 5
15:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Individual Round 5
Session 6  17:00 - 18:30
17:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Individual Round 6
17:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Individual Round 6
Session 7  19:00 - 20:30
19:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Individual Round 7
19:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Individual Round 7

Cycling Track

Start Time Location Event
Session 1  10:00 - 12:46
10:00 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Sprint Qualifying
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Sprint Qualifying
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Pursuit Qualifying
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Pursuit Qualifying
Session 2  15:00 - 17:22
15:00 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Sprint First Round - Heat 1
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Sprint First Round - Heat 2
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Sprint First Round - Heat 3
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Sprint First Round - Heat 4
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Sprint First Round - Heat 1
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Sprint First Round - Heat 2
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Sprint First Round - Heat 3
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Sprint First Round - Heat 4
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Pursuit First Round Heat 1
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Pursuit First Round Heat 2
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Pursuit First Round Heat 3
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Pursuit First Round - Heat 1
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Pursuit First Round - Heat 2
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Pursuit First Round - Heat 3
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Pursuit First Round - Heat 4
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Sprint Final - Bronze
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Sprint Final - Gold
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Sprint Final - Bronze
Followed By Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Sprint Final - Gold

Equestrian

Start

Time
Location Event
8:00 Tonglu Equestrian Centre Dressage Prix St-Georges Team and Individual (Gold medal match)

Esports

Start Time Location Event Teams
9:00 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Qualification Match 1 HAYASHI Kenryo (JPN) VS AL-ALI Ahmad (JOR)
9:00 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Qualification Match 2 KETANEH Adham (PLE) VS HUSSAIN Mohammed (QAT)
9:00 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Qualification Match 3 SALMAN Ayman Yusuf Hasan (BRN) VS CHAN Chi Hou (MAC)
9:00 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 2 League of Legends Group C Match 1 Utd Arab Emirates VS Chinese Taipei
9:00 China Hangzhou Esports Centre FOP Area League of Legends Group D Match 1 Thailand VS Macao, China
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 1 RAJIKHAN Talal Fuad T (KSA) VS PRAJAPATI Mayank (IND)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 2 WONG Yuk Cheung (HKG) VS AL-MANNAI Abdulla (QAT)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 3 NUZAIR Umar Rabil (MDV) VS HUYNH Thoai Chuong (VIE)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 4 VILLARIN Ross Jhan (PHI) VS CHANTASRIVIROJE Sitta (THA)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 5 CHANTHAVONGSACK Phettoulath (LAO) VS BAHLOOL Ahmed Abdulaziz Abdulla (BRN)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 6 ALBANNA Mohammed (UAE) VS NARZIEV Azam (TJK)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 7 YEON Jeagil (KOR) VS LIN Li-Wei (TPE)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 8 TBD VS KALEL Tassyner (KAZ)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 9 CHIA Brandon Teck Hui (SGP) VS TBD
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 10 SAGIMBEKOV Bauyrzhan (KAZ) VS KIM Gwanwoo (KOR)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 11 JERRY CHEONG Wai Meng (MAS) VS HOMCHUEN Thum (THA)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 12 KAWANO Masaki (JPN) VS ALAWADHI Rashid (UAE)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 13 BISWAS Ayan (IND) VS NGUYEN Khanh Hung Chau (VIE)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 14 ALRAYFAL Abdulrahman Salem A (KSA) VS MAMARIZOEV Mamarizo (TJK)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 15 JONATHAN Christian Aron (INA) VS YEH Man Ho (HKG)
9:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Round of 32 Match 16 TBD VS HSIANG Yu-Lin (TPE)
10:10 China Hangzhou Esports Centre FOP Area League of Legends Group C Match 2 Utd Arab Emirates VS Maldives
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 1 Match 1 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 1 Match 2 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 1 Match 3 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 1 Match 4 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 1 Match 5 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 1 Match 6 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 1 Match 7 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 1 Match 8 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 1 Match 1 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 1 Match 2 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 1 Match 3 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 1 Match 4 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 1 Match 5 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 1 Match 6 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 1 Match 7 TBD
10:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 1 Match 8 TBD
11:10 China Hangzhou Esports Centre FOP Area League of Legends Group C Match 3 Chinese Taipei VS Maldives
11:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 2 Match 1 TBD
11:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 2 Match 2 TBD
11:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 2 Match 3 TBD
11:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 2 Match 4 TBD
11:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 2 Match 5 TBD
11:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 2 Match 6 TBD
11:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 2 Match 7 TBD
11:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 4 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 2 Match 8 TBD
11:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 2 Match 1 TBD
11:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 2 Match 2 TBD
11:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 2 Match 3 TBD
11:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 2 Match 4 TBD
14:00 China Hangzhou Esports Centre FOP Area Arena of Valor Asian Games Version Bronze Medal Match Viet Nam VS Thailand
14:00 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 3 Match 1 TBD
14:00 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 3 Match 2 TBD
14:00 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 3 Match 3 TBD
14:00 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 3 Match 4 TBD
14:00 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 3 Match 1 TBD
14:00 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Winners' Bracket Round 3 Match 2 TBD
14:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 4 Match 1 TBD
14:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 4 Match 2 TBD
14:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 4 Match 3 TBD
14:50 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 4 Match 4 TBD
15:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 5 Match 1 TBD
15:40 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 5 Match 2 TBD
16:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 6 Match 1 TBD
16:30 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 3 Street Fighter V: Champion Edition Losers' Bracket Round 6 Match 2 TBD
19:00 China Hangzhou Esports Centre FOP Area Arena of Valor Asian Games Version Final-Gold Malaysia VS China

Fencing

Start Time Location Event Teams
9:00 Hangzhou Dianzi University Gymnasium Green Piste Women's Sabre Individual Round of Pool 4 CHADALAVADA ANANDHA SUNDH Bhavani D (IND) VS HENG Juliet Jie Min (SGP)
9:00 Hangzhou Dianzi University Gymnasium Green Piste Women's Sabre Individual Round of Pool 4 ALHAMMAD Alhsna Abdulrahman A (KSA) VS CHADALAVADA ANANDHA SUNDH Bhavani D (IND)
9:00 Hangzhou Dianzi University Gymnasium Green Piste Women's Sabre Individual Round of Pool 4 DOSPAY Karina (KAZ) VS CHADALAVADA ANANDHA SUNDH Bhavani D (IND)
9:00 Hangzhou Dianzi University Gymnasium Green Piste Women's Sabre Individual Round of Pool 4 CHADALAVADA ANANDHA SUNDH Bhavani D (IND) VS DAYIBEKOVA Zaynab (UZB)
9:00 Hangzhou Dianzi University Gymnasium Green Piste Women's Sabre Individual Round of Pool 4 KHATUN Mst Roksana (BAN) VS CHADALAVADA ANANDHA SUNDH Bhavani D (IND)
10:35 Hangzhou Dianzi University Gymnasium Blue Piste Women's Sabre Individual Table of 16-1 CHADALAVADA ANANDHA SUNDH Bhavani D (IND) VS PHOKAEW Tonkhaw (THA)
11:30 Hangzhou Dianzi University Gymnasium Blue Piste Women's Sabre Individual Quarterfinal 1 CHADALAVADA ANANDHA SUNDH Bhavani D (IND) VS SHAO Yaqi (CHN)

Hockey

Start Time Location Event Teams
Session 5  9:00 - 17:30
9:00 Gongshu Canal Sports Park Stadium Preliminary Men's Pool A India VS Singapore

Judo

Start Time Location Event Teams
Session 5  10:00 - 15:00
Followed by Xiaoshan Linpu Gymnasium JUD Mat 2 Women -78Kg Elimination Round of 16 MAIBAM Indubala Devi (IND) VS OEDA Ikumi (THA)
Followed by Xiaoshan Linpu Gymnasium JUD Mat 1 Men -100Kg Elimination Round of 16 SINGH Avtar Singh (IND) VS HANTRATIN Kittipong (THA)
Followed by Xiaoshan Linpu Gymnasium JUD Mat 1 Women +78Kg Elimination Round of 16 MAAN Tulika (IND) VS LAI Qing Lam (MAC)
Followed by Xiaoshan Linpu Gymnasium JUD Mat 1 Men -100Kg Quarterfinal KOSTOEV Dzhafar (UAE) VS SINGH Avtar Singh (IND)
Followed by Xiaoshan Linpu Gymnasium JUD Mat 1 Women +78Kg Quarterfinal TOMITA Wakaba (JPN) VS MAAN Tulika (IND)
Followed by Xiaoshan Linpu Gymnasium JUD Mat 1 Men -100Kg Repechage contest WON Jonghoon (KOR) VS SINGH Avtar Singh (IND)
Followed by Xiaoshan Linpu Gymnasium JUD Mat 1 Women +78Kg Repechage contest TSAI Jia Wen (TPE) VS MAAN Tulika (IND)
Session 6  16:00 - 18:00
Followed by Xiaoshan Linpu Gymnasium JUD Mat 2 Women +78Kg Contest for Bronze Medal B MAAN Tulika (IND) VS TBD

Squash

Start Time Location Event Teams
10:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 5 Men's Team Pool A India VS Singapore
10:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 1 Women's Team Pool B India VS Pakistan
19:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 5 Men's Team Pool A India VS Qatar

Tennis

Start Time Location Event Teams
After rest not before 15:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Centre Court Mixed Doubles Round 2 Match 1 India VS Pakistan
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Court 1 Men's Singles Round 3 Match 2 ZHUKAYEV Beibit (KAZ) VS NAGAL Sumit (IND)
10:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Court 3 Women's Singles Round 3 Match 6 KARUNARATNE Adithya Patali (HKG) VS RAINA Ankita Ravinderkrishan (IND)
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Court 3 Men's Singles Round 3 Match 8 RAMANATHAN Ramkumar (IND) VS WATANUKI Yosuke (JPN)
After rest not before 13:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Court 3 Women's Doubles Round 2 Match 3 India VS Thailand
Not before 11:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Court 4 Women's Singles Round 3 Match 3 EALA Alex (PHI) VS BHOSALE Rutuja Sampatrao (IND)
After Rest,Time TBA Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Court 4 Women's Doubles Round 2 Match 7 Hong Kong, China VS India

Volleyball

Start Time Location Event Teams
18:30 China Textile City Sports Centre Gymnasium Men's Classification 5th-6th India VS Pakistan

Wushu

Start Time Location Event Teams
Session 9  19:30 - 22:30
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Men's 60Kg Quarterfinal SINGH Surya Bhanu Partap (IND) VS KIM Minsoo (KOR)
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Men's 70Kg Quarterfinal HOTAK M_Khalid (AFG) VS YADAV Suraj (IND)
Asian Games