Advertisment

Asian Games 2023 LIVE Updates: Day 4 schedule, Games you must follow

Asian Games 2023 were to be held last year. But due to COVID-19, they have organized the tournament this year from 23 September.

author-image
Payal Debnath
New Update
Asian Games 2023 LIVE Updates: Day 4 schedule, Games you must follow | Sportz Point

Asian Games 2023 has started from September 19. These games were to be held last year. But due to COVID-19, they will be organized this year in Hangzhou city of China from 23 September. However, there are many sports in the Asiad on which everyone's eyes will be. E-sports and breakdancing are participating in these games for the first time. At the same time, chess and cricket are making a comeback.

Also Read: Asian Games 2023: Indian athletes with the best chance to win gold

Asian Games 2023 LIVE Updates: Day 4 schedule, Games you must follow | Sportz Point

Image- InsideTheGames

Meanwhile, a total of 40 sports and 61 disciplines will take center stage across 54 competition venues in Hangzhou. There are also five co-host cities. Most events of Asian Games 2023 has started after the opening ceremony on September 23. However, some competitions, like cricket, football, volleyball, and beach volleyball, began on September 19. The closing ceremony will conclude on October 8.

So, let's take a look at the Day 4 schedule of the Asian Games 2023.

Asian Games 2023: Day 4 Schedule

3x3 Basketball

Start Time Location Event Teams
Session 4  13:00 - 17:10
14:40 Deqing Geographic Information Park Basketball Court Men's Round Robin Pool C Macao, China VS India
Session 5  19:00 - 21:05
19:25 Deqing Geographic Information Park Basketball Court Women's Round Robin Pool A China VS India

 Basketball

Start Time Location Event Teams
20:00 Shaoxing Olympic Sports Centre Gymnasium Women's Preliminary Round Group A India VS Indonesia

Boxing

Start Time Location Event Teams
Session7  14:00 - 17:00
15:45 Hangzhou Gymnasium Men's 57-63.5Kg - Preliminaries - R16 TBD VS THAPA Shiva (IND)
16:00 Hangzhou Gymnasium Men's 80-92Kg - Preliminaries - R16 Sanjeet (IND) VS MULLOJONOV Lazizbek (UZB)

Bridge

Start Time Location Event
Session 1  9:00 - 11:00
9:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Team Round Robin 1-1
9:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Team Round Robin 1-1
9:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Mixed Team Round Robin 1-1
Session 2  13:30 - 15:30
13:30 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Team Round Robin 1-2
13:30 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Team Round Robin 1-2
13:30 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Mixed Team Round Robin 1-2
Session 3  16:00 - 18:00
16:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Team Round Robin 1-3
16:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Team Round Robin 1-3
16:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Mixed Team Round Robin 1-3
Session 4  18:30 - 20:30
18:30 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Team Round Robin 1-4
18:30 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Mixed Team Round Robin 1-4

Artistic Gymnastics

Start Time Location Event
15:00 Huanglong Sports Centre Gymnasium Women's All-Around Final (Gold medal match)

Chess

Start Time Location Event
Session 8  15:00 - 16:30
15:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Individual Round 8
15:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Individual Round 8
Session 9  17:00 - 18:30
17:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Individual Round 9 (Gold medal match)
17:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Women's Individual Round 9 (Gold medal match)

Cycling Track

Start Time Location Event
Session 3  10:00 - 11:32
10:00 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint Qualifying
10:26 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Keirin First Round - Heat 1
10:32 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Keirin First Round - Heat 2
10:38 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Keirin First Round - Heat 3
10:44 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/16 Final - Heat 1
10:47 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/16 Final - Heat 2
10:50 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/16 Final - Heat 3
10:53 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/16 Final - Heat 4
10:56 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/16 Final - Heat 5
10:59 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/16 Final - Heat 6
11:02 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/16 Final - Heat 7
11:05 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/16 Final - Heat 8
11:08 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Keirin Repechage - Heat 1
11:14 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Keirin Repechage - Heat 2
11:20 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/16 Final Repechage - Heat 1
11:23 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/16 Final Repechage - Heat 2
11:26 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/16 Final Repechage - Heat 3
11:29 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/16 Final Repechage - Heat 4
Session 4  15:00 - 16:19
15:00 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Keirin Semifinal - Heat 1
15:06 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Keirin Semifinal - Heat 2
15:12 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/8 Final - Heat 1
15:15 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/8 Final - Heat 2
15:18 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/8 Final - Heat 3
15:21 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/8 Final - Heat 4
15:24 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/8 Final - Heat 5
15:27 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/8 Final - Heat 6
15:30 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Pursuit Final - Bronze
15:38 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Team Pursuit Final - Gold
15:46 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Pursuit Final - Bronze
15:53 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Team Pursuit Final - Gold
16:00 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/8 Final Repechage - Heat 1
16:03 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Men's Sprint 1/8 Final Repechage - Heat 2
16:06 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Keirin Final 7-12
16:12 Chun'an Jieshou Sports Centre Velodrome Women's Keirin Final 1-6 - Gold

Equestrian

Start

Time
Location Event
8:00 Tonglu Equestrian Centre Dressage Individual Intermediate I

Esports

Start Time Location Event Teams
14:00 China Hangzhou Esports Centre Sub FOP Area 2 League of Legends Quarterfinal 4 Viet Nam VS India

Fencing

Start Time Location Event Teams
9:00 Hangzhou Dianzi University Gymnasium Blue Piste Men's Foil Team Table of 16-2 India VS Singapore
13:00 Hangzhou Dianzi University Gymnasium Blue Piste Women's Épée Team Table of 16-2 Jordan VS India

Go

Start Time Location Event
Session 8  15:00 - 18:30
15:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Individual Quarterfinal
15:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Individual Quarterfinal
15:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Individual Quarterfinal
15:00 Hangzhou Qi-Yuan (Zhili) Chess Hall Men's Individual Quarterfinal

Also Read: Asian Games 2023 Medal Tally LIVE Updates: India's medal winners | India win their first gold of Asian Games 2023

Handball

Start Time Location Event Teams
19:00 Zhejiang Normal University Xiaoshan Gymnasium Women's Preliminary Round - Group B India VS Hong Kong, China

Hockey

Start Time Location Event Teams
Session 7  10:15 - 14:30
12:45 Gongshu Canal Sports Park Stadium Preliminary Women's Pool A India VS Singapore

Sailing

Start Time Location Event
11:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Windsurfing - iQFoil Quarterfinal
11:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Windsurfing - iQFoil Semifinal
11:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Windsurfing - iQFoil Final - Gold
11:00 NBX Sailing Centre Area B Women's Single Dinghy - ILCA6 Medal Race - Gold
11:10 NBX Sailing Centre Area A Women's Windsurfing - iQFoil Semifinal
11:10 NBX Sailing Centre Area A Women's Windsurfing - iQFoil Final - Gold
12:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Kite - IKA Formula Kite Semifinal 01
12:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Kite - IKA Formula Kite Semifinal 02
12:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Kite - IKA Formula Kite Semifinal 03
12:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Kite - IKA Formula Kite Semifinal 04
12:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Kite - IKA Formula Kite Semifinal 05
12:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Kite - IKA Formula Kite Semifinal 06
12:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Kite - IKA Formula Kite Final 01
12:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Kite - IKA Formula Kite Final 02
12:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Kite - IKA Formula Kite Final 03
12:00 NBX Sailing Centre Area A Men's Kite - IKA Formula Kite Final 04 - Gold
12:00 NBX Sailing Centre Area B Men's Dinghy - ILCA7 Medal Race - Gold
12:30 NBX Sailing Centre Area A Women's Kite - IKA Formula Kite Final 01
12:30 NBX Sailing Centre Area A Women's Kite - IKA Formula Kite Final 02
12:30 NBX Sailing Centre Area A Women's Kite - IKA Formula Kite Final 03
12:30 NBX Sailing Centre Area A Women's Kite - IKA Formula Kite Final 04
12:30 NBX Sailing Centre Area A Women's Kite - IKA Formula Kite Final 05
12:30 NBX Sailing Centre Area A Women's Kite - IKA Formula Kite Final 06 - Gold

Shooting

Start Time Location Event
9:00 Shootgun Ranges Skeet-50 Men's Qualification (Phase 2)
9:00 Shootgun Ranges Skeet-50 Team Men (Phase 2) - Gold
9:00 50m Range 50m Rifle 3 Positions Women's Qualification
9:00 50m Range 50m Rifle 3 Positions Team Women - Gold
9:00 Shootgun Ranges Skeet Women's Qualification (50 Targets) - Stage 2
9:00 Shootgun Ranges Skeet-50 Team Women (Phase 2) - Gold
9:00 25m Range 25m Pistol Women's Qualification Rapid
9:00 25m Range 25m Pistol Team Women Rapid - Gold
12:00 Final Hall 50m Rifle 3 Positions Women's Final - Gold
14:30 Shootgun Ranges Skeet Women's Final - Gold
14:30 Final Hall 25m Pistol Women's Final - Gold
15:30 Shootgun Ranges Skeet Men's Final - Gold

Skateboarding

Start Time Location Event
10:00 Qiantang Roller Sports Centre Women's Street Final - Gold
14:00 Qiantang Roller Sports Centre Men's Street Final - Gold

Squash

Start Time Location Event Teams
10:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 5 Men's Team Pool A India VS Kuwait
10:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 4 Women's Team Pool B India VS Nepal
16:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 3 Women's Team Pool B India VS Macao, China
19:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Squash Court 1 Men's Team Pool A India VS Pakistan

Also Read: Asian Games 2023 Day 3 LIVE Updates: India creates history in horse riding, wins gold after 40 years; total 14 medals including 3 gold

Swimming

Start Time Location Event
Session 07  10:00 - 11:45
10:00 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Butterfly - Heat 1
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Butterfly - Heat 2
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Butterfly - Heat 3
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Butterfly - Heat 4
10:14 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 100m Butterfly - Heat 1
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 100m Butterfly - Heat 2
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 100m Butterfly - Heat 3
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 100m Butterfly - Heat 4
10:28 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Backstroke - Heat 1
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Backstroke - Heat 2
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Backstroke - Heat 3
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Backstroke - Heat 4
10:42 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 200m Freestyle - Heat 1
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 200m Freestyle - Heat 2
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 200m Freestyle - Heat 3
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 200m Freestyle - Heat 4
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 200m Freestyle - Heat 5
11:04 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Breaststroke - Heat 1
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Breaststroke - Heat 2
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Breaststroke - Heat 3
11:15 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 400m Individual Medley - Heat 1
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 400m Individual Medley - Heat 2
11:31 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Mixed 4 x 100m Medley Relay - Heat 1
Followed by Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Mixed 4 x 100m Medley Relay - Heat 2
Session 08  19:30 - 21:24
19:30 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Butterfly Final - Gold
19:36 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 100m Butterfly Final - Gold
19:42 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Backstroke Final - Gold
19:48 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Men's 200m Freestyle Final - Gold
20:13 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 100m Breaststroke Final - Gold
20:38 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Women's 400m Individual Medley Final - Gold
20:57 Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena Mixed 4 x 100m Medley Relay Final - Gold

Table Tennis

Start Time Location Event Teams
Session 11  16:00 - 20:20
16:00 Gongshu Canal Sports Park Gymnasium Table 1 Men's Doubles Round of 64 NUCHCHART Sitisak/THANMATHIKOM Napat (THA) VS SHAH Manush Utpalbhai/THAKKAR Manav Vikash (IND)
18:20 Gongshu Canal Sports Park Gymnasium Table 1 Mixed Doubles Round of 32 GNANASEKARAN Sathiyan/BATRA Manika (IND) VS THANMATHIKOM Napat/SAWETTABUT Suthasini (THA)
18:55 Gongshu Canal Sports Park Gymnasium Table 3 Mixed Doubles Round of 32 CHEONG Chi Cheng/SEAK Hui Li (MAC) VS DESAI Harmeet Rajul/AKULA Sreeja (IND)

Wushu

Start Time Location Event
Session 10  9:00 - 12:00
9:00 Xiaoshan Guali Sports Centre Taolu Men's Daoshu Final
9:40 Xiaoshan Guali Sports Centre Taolu Women's Jianshu Final
Session 11  14:30 - 16:30
14:30 Xiaoshan Guali Sports Centre Taolu Men's Gunshu Final - Gold
15:35 Xiaoshan Guali Sports Centre Taolu Women's Qiangshu Final - Gold
Session 12  19:30 - 22:30
19:30 Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Women's 52Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Women's 52Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Women's 60Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Women's 60Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Men's 56Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Men's 56Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Men's 60Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Men's 60Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Men's 65Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Men's 65Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Men's 70Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Men's 70Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Men's 75Kg Semifinal - Bronze TBD
Followed by Xiaoshan Guali Sports Centre Sanda Men's 75Kg Semifinal - Bronze TBD
Asian Games